Еве го конечниот peзyлтат за Пpилеп

Локалните избори во Прилеп завршија со првиот изборен круг, нов градоначалник на општина Прилеп е Д-р Борче Јовчески од ВМРО-ДПМНЕ.

На овие локални избори трката за прв човек на општина Прилеп ја трчаа 5 кандидати, а исходот е огромна победа на кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ.

Борче Јовчески е победник во првиот изборен круг со освоени 54,84% од гласовите, односно за него гласаа 22.196 граѓани.

Неговиот опонент од СДСМ, Горан Сугарески, освои 36,21% од гласовите, или во бројка 14.655.

На трето место е независниот кандидат од иницијативата “Че вреди”, Жарко Стеваноски со освоени 1.071 гласови.

Славе Петрески од “Одлучно за промени” освои 587 гласови, а Зоран Митрески од Интегра само 314 гласови.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.