Д-р Tpajковcки: “Пpилеп ja надмина Белгиja, cветcки peкopдep по мopтaлитет”

Професорот по теоретска механика на битолскиот универзитет „Свети Климент Охридски“ Дејан Трајковски, преку статус на својот Фејсбук профил пред два дена напиша дека според вкупниот број на починати од Koвид-19 на 100.000 жители Прилеп ја надмина Белгија.

Професорот Трајковски за своето тврдење има објавено и дијаграм:

“Денеска, на 02.12.2020, според вкупниот број на починати од Koвид-19 на 100.000 жители Прилеп ја надмина Белгија, моменталниот светски peкopдep во мopталитет. Истовремено, Македонија ја дели само еден починат на милион жители од седмата позиција на светската ранг листа според мopталитет, веднаш зад Велика Британија. Во последните два дена ги надминавме САД и Аргентина. Инаку нашите власти сметаат дека немало потреба од дополнителни мерки, вака било сосема добро”.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.