Доколку некој имаше сомнеж – Србинот е најдобриот на сите времиња!

Нова Ѓоковиќ го освои својот десетти трофеј од австралискиот грен-слем турнир.

Со овој трофеј Ноле се изедначи со Рафаел Надал по бројот на освоени грен-слем титули. Но токму фактот што овој рекорд го стигна на Австралија опен, го прави Ѓоковиќ најдобриот тенисер на сите времиња.

На 35 години Србинот игра во животна форма и најавува дека оваа година ќе има повеќе вакви трофеи во неговата витрина.

„Сакам да освојам што е можно повеќе Грен слемови – трофеите како овој се мотивација во оваа фаза на мојата кариера. Не сакам да се споредувам со другите, но добро е да се биде во конкуренција за најдобрите на сите времиња. Знам колку енергија вложив во освојување трофеи, а сепак имам многу мотивација. Ќе видиме каде ќе ме однесе, немам намера да застанам сега.

Се чувствувам добро, имам добро чувство за тенисот. Јас играм. Мислам дека можам да го освојам секој Грен слем, против кој било. Ништо не е загарантирано, многу тенисери сакаат трофеи и прво место на листата. Многупати сум бил во ваква ситуација и знам што ме чека.

Не знам колку години ќе играм и на кои Гренд Слемови, зависи и од мојата состојба. Добро е да имаш поддршка од најблиските, да имаш баланс со приватното со животот, да си ментално силен, да си способен да се бори за трофеи. Сè уште чувствувам дека има време пред мене“.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.