Додека ние чекаме отсекаде, Србија потпиша договор за набавка на нови 2 милиони дози од Кина

Србија потпиша договор со кинеската “Синофарм” за набавка на нова количина на вакцини.

На потпишувањето на договорот присуствуваше претседателот на државата, Александар Вучиќ и амбасадорката на Народна Република Кина во Србија, Чен Бо.

Како што соопштуваат српските медиуми, Вучиќ преку видео врска разговарал со раководството на компанијата “Синофарм” за процесот на набавка на вакцини, изградбата на фабриката за вакцини во Србија, како и за изградба и опремување на српски болници.

За време на состанокот е потпишан договор за купување на нови 2 милиони дози вакцини од оваа компанија, од каде македонските власти веќе 2 месеци најавуваат 200.000 дози.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.