Дијаспората не ја заборава традицијата: Светиот крст се фрлаше и во Нов Зеланд

Како и во цела Македонија и Србија, така и во Нов Зеланд се скокаше по чесниот крст.

Македонците и Србите во голем број се појавија на плажата во Поинт Шевалие.

Крстот успеа да го фати Марко Цветковиќ (43) од Белград, електричар кој пред шест години дошол во Нов Зеланд со сопругата и двете деца.

Цветковиќ на подарок добил икона од црквата.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.