Димитров само на албански, Рада се фотографира со обележја на УЧК – што се случува со министрите во Владата?

Вчера на социјалните мрежи се појави контроверзна фотографија, на која актуелната министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, позира до градоначалникот на Кичево, а позади нив стојат обележја од УЧК.

Шекеринска со оваа фотографија предизвика лавина реакции во јавноста.

Денеска вниманието го привлече министерот за надворешни работи, Никола Димитров, кој напиша статус со благодарност само на албански јазик.

Димитров преку овој статус му се заблагодарува на колегите дипломати од Албанија, кои помогнале 50 студенти од Македонија што студирале во Саудиска Арабија да се вратат дома.

Министерот исто така умешно го изостава името на нашата држава и става знаменце, па дел од реакциите се однесуваат на тоа дали Димитров се срами од “северна”?


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.