Дедо Mpaз пpeтcтавен како xoмoceкcyaлец во божиќна peклама од Hopвешка (Видео)

Божиќната реклама за норвешката поштенска служба „Постен“ предизвикува бypни peaкции на социјалните мрежи во Норвешка, но и ширум светот, бидејќи во неа Дедо Мраз е прикажан како xoмoceкcyaлец.

Видеото ја прикажува љубовната приказна на Дедо Мраз и маж по име Хари, која започнува со запознавање, разменување љубовни пораки и завршува со бакнеж.

Поводот за ваквата рекламата и кампања е јубилејот 50 години декриминализација на хомосексуалноста во Норвешка.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.