Девојките од NEW GENERATION Прилеп растурија на престижниот STAGE Skopje 2023 – Седум први места и четири пехари!

Во саботата во Скопје се одржа еден од најпрофесионалните и најпрестижните танцови натпревари – STAGE SKOPJE 2023, на кој со свои натпреварувачи поединечно и во формации настапија и од прилепското танцово студио “NEW GENERATION”.

-Прилеп треба да се гордее едноставно растуривме, имаме 7 први места, едно второ место и едно четврто место. Си дојдовме со многу медали и 4 пехари – вели тренерот Оливер Богојевски.

Во формации први места освоија:

Во категорија HIP HOP KIDS DANCERS, прво место освои формацијата D.S.N.G I HAPPY GIRLS, кои беа многу високо бодовани од стана на судиите, додека пак формацијата BLOCK 088 освои второ место.

Ивана Богојевска освои прво место во STREET DANCE соло, која доби и награда ваучер за бесплатно учество на натпревар во Словенија.

Во категорија хип-хоп и STREET DANCE за деца, Михаела Јованоска освои прво место, а Магдалена Еленоска беше прва во хип-хоп за јуниори.

Четвртопласирана беше Христина Силјаноска во хип-хоп.

Честитки за нашите натпреварувачки и желби за уште поголеми успеси во иднина!
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.