Девојките од “Авангард” Прилеп направија pacтyp на силниот меѓународен турнир во Бугарија (Фото)

Клубот за естетско ритмичка гимнастика “”АВАНТГАРД” ПРИЛЕП на интернационалниот турнир во Хасково Р.Бугарија повторно се закити со грст медали со малите граци во следните категории:

-Aнастасија Нешкоска категорија 2010год: Прво место (уред обрач), Трето место(без реквизит), Трето место (повеќебои) меѓународно класирање

Марија Тошеска категорија 2010год.: Прво место (без реквизит), Второ место (со обрач), Трето место (повеќебои) меѓународно класирање

Јана Димоска категорија 2012год: Прво место (со обрач), Второ место (повеќебои)меѓународно класирање, Трето место (без реквизит)

Теа Петеска категорија 2012год: Второ место (без реквизит), Трето место (повеќебои) меѓународно класирање

Јована Везенкоска категорија 2013 год: Второ место (со обрач), четврто место (повеќебои) меѓународно класирање

Илина Кузманоска категорија 2013: Прво место (со обрач), Трето место (без реквизит) меѓународно класирање, Трето место (повеќебои) меѓународно класирање

Клубот се закити со овие медали на интернационалниот четврти меѓународен турнир “Quenn of AIDa” Хасково, на кој се учествуваа конкуренти од повеќе земји како Р.Бугарија, Кипар, Шпанија, Украина, и Босна и Херцеговина.

Од името на клубот под раководтсво на претседателот и тренер Дип.проф.по ФЗО Александра Стојаноска се изразува голема благодарност за несебичната подршка во делот на финансирањето на патните трошоци за Спонзорирањето од фирмите: “KАРАОРМАН 2003″ДОЕЛ ПП;”TРИТЕКС TРЕЈД” ДОЕЛ; “ИНФО ТУРС” ДОЕЛ; ЗДПТУ ИНЖИНЕРИНГ “МАРЛИМ”, “Лејла вода”-ВК дистрибуција

Исто така благодарност за несебичната подршка и ангажираност на родителите. Воедно се изразува благодарност до организаторот на турнирот яна михайлова и клубот “АИДА” Хасково.

Благодарност за вложениот труд на малите грации во оваа ретка дисциплина во нашата држава, која е склоп на убавина, ритам и вештина и е спои од уметност и спорт кој е доведен до совршенство, па со причина се смета за идеална физичка активност за деца со кој се гради фина моторика и координација .
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.