Два бели гулаби слетале на иконата Богојавление во црквата Св. Преображение (Фото)

Два бели гулаби слетале на иконата Богојавление во црквата Преображение во градот Негуш во Егејска Македонија. Настанот се случил на Бадник, 6 јануари оваа година – објави “Денешен.мк”.

За време на крштевањето на Исус во реката Јордан, кое го извршил свети Јован Крстител, небото се отворило, а Светиот Дух се појавил во вид на гулаб.

Во моментот кога Свети Јован Крстител го крштевал Исуса Христос во реката, во еден миг се појавило Светото Тројство: гласот на Отецот му се јавил на сетилото за слух, Духот на сетилото за вид – во вид на гулаб на небото, а Синот бил достапен за сетилото за допир.

Извор: “Денешен.мк”


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.