Да му посакаме среќа: Зоран Пиловски од Прилеп е единствен македонски претставник, на престижниот филмски фестивал во Пожега, Хрватска

Хрватскиот фестивал за едноминутни филмови е меѓународен филмски фестивал кој секоја година се одржува во Пожега.

Фестивалот прв пат се одржа во 1993 година, а 32-то издание ќе се одржи од 5-9 јуни.

На натпреварот со два филма ќе настапи Зоран Пиловски од Прилеп, кој воедно е и единствен претставник од Македонија на овој престижен интернационален фестивал.

Филмовите на Пиловски се насловени како: Carefree-selfie и Childhood is not for sale, а вкупно на програмата се 60 филмови од различни земји ширум светот.

На Пилоски му посакуваме успех и секако да се врати со некоја награда.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.