Грција ги легализираше истополовите бракови

На истополовите двојки во Грција законски ќе им биде дозволено да посвојуваат деца, по вчерашното гласање во парламентот.

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис рече дека новиот закон „храбро ќе поддржи сериозна нееднаквост“.

Законот беше усвоен со просто мнозинство во парламентот од 300 пратеници.

Мицотакис беше за законот, но му требаше помош од опозициските партии за да собере мнозинство, додека повеќе од десетина пратеници од неговата централно-десничарска партија се спротивставија на одлуката.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.