ГЛЕДАЈТЕ ВО ЖИВО: НАСА и Спејс X прават историски подвиг во моментов

Компанијата SpaceX на милијардерот Елон Маск направи историски чекор.

Koмпанијата ги испрати косомонаутите Даглас Харли и Роберт Бекен на мисија во Интернационалната вселенска станица. Ова е првата мисија со екипаж на компанијата и прв пат во историјата приватна компанија испраќа луѓе надвор од орбитата на Земјата.

Шоуто го води НАСА, а нивниот партнер е Елон Маск.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.