Во чест на паднатите прилепски бранители на Карпалак: Членови од ПСД “Момата” поставија ново знаме и го овновија спомен обележјето на врвот Устрелец (Фото)

Екипа од Планинарското здружение “МОМАТА” денеска го посети споменикот “Карпалак” кој се наоѓа на врвот Устрелец на Селечка Планина.

Од страна на екипата беше поставено ново државно знаме, варосан споменикот и освежени буквите кои беа избледени и не се читаа, а со кои се испишани имињата на десеттемина паднати прилепски бранители.

Со oвој потег од ПСД “МОМАТА” им оддадоа почит на паднатите прилепски херои во пресрет на 8-ми август, денот кога нападнати од заседа загинаа на Карпалак во 2001 година. Слава им!
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.