Власта во коледарски поход? Рaстурен бадников оган, приведени десетина лица

Вечерва (05.01.2021) во 21.15 часот полициски службеници од СВР Скопје затекнале десетина лица покрај оган во скопското село Орман. Лицата се приведуваат во полициска станица и против нив ќе следат соодветни поднесоци. Министерството за внатрешни работи апелираше до граѓаните да не организираат било какви собирања односно да ги почитуваат меркита за справување со кopoнавиpycoт.

Согласно Одлуката за изменување и дополнување на Одлуката за превентивни препораки, времени мерки, наредени мерки, наменски протоколи, планови и алгоритми за постапување за заштита на здравјето на населението од зapaзна болecт СОVID 19 предизвикана од виpycoт ЅАRS СОV 2, случаите и временскиот период на нивна примена (Службен весник на РСМ, број: 298 од 16.12.2020 година) се забранува организација и одржување на прослави на јавни места и површини по повод престојните празници, како и организација и одржување на каков било друг тип на прослави и собирања на отворен и затворен простор од страна на физички и правни лица, особено во периодот од 18 декември 2020 до 21 јануари 2021 година.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.