Вишнемаалци гневни на локалната: И параклисот и паркот го уништивте? (Фото галерија)

Заштитникот на вишнемаалци, парклисот посветен на “Св.Ѓорѓија” последниве години е оставен на забот на времето.

Правен волонтерски од група млади ентузијасти кои секоја година го одбележуваат патронот, секој ден изгледа се позапуштен и поуништен.

Ниту еден функционер од јавните претпријатија не дошол и не презел ништо да се санира уништеното, а камоли да се збогати содржината.

Тотално непринципиелен однос кон ова култно место за жителите на населбата Вишне. Затоа револтот кај жителите е огромен. Со мали средства овие пријатни места за одмор можат да се направат уште поубави.

Кога може да има повеќе од 300.000 евра годишно само во едно претпријатие за договорни партиски вработувања, сигурно има средства и за ова. Сигурно на одмет не е и помошта од МПЦ.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.