Вистинска бајка: Погледнете ги фотографиите од ледениот фестивал во Кина

Ледени кули, лавиринти од снег, кристални палати … сето ова ги воодушевува посетителите на Кинескиот фестивал на мраз во градот Харбин, на северо-истокот на земјата.

Вредните работници ископаа тони и тони мраз од површината на реката Сонгхуа за да обезбедат материјал.

Подготовките за овој фестивал, 22-ри по ред, кој, патем, се одржува секоја година, траат неколку недели.

На отворањето на фестивалот, огромен леден цвет ги остави посетителите без здив.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.