(Видео) Тепачка во Собрание: Законот за странски агенти ги подели народните претставници

Тепачка изби меѓу пратениците во грузискиот парламент додека парламентарната комисија расправаше за нацрт-законот за „странски агенти“ за кој критичарите велат дека е направен по модел на драконски законодавство во Русија, пренесува Ројтерс.

Снимката од зградата на парламентот во главниот град Тбилиси покажа кратка, но насилна тепачка меѓу пратениците откако претседателот на комисијата за правни прашања почна да го удира лидерот на опозициската партија , според Ројтерс.

Критичарите го споредија со рускиот закон од 2012 година, кој оттогаш беше проширен и користен за сузбивање на руското граѓанско општество и независните медиуми. Тие го означија законот како симбол на авторитарна промена во Грузија.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.