(Видео) “Се појави Миле Талески, но ништо не кажа за мовчето од 500.000 евра, автобусите за 1.000.000 евра, непотизмот, “злocтopничкото здружение” и двојазичноста?”

Прилепските советници денеска ја одржаа 29.Седница на општинскиот Совет, на која ја усвоија Програмата за субвенционирање на месечните трошоци за вода на социјално ранливите категории на граѓани за 2019 година.

Исто така, советниците ја усвоија Програмата за изменување и дополнување на Програмата за уредување на градежно земјиште за 2019 година, донесоа Одлука за доделување на средства на здруженија на граѓани и спортски клубови, формираа Локален совет за превенција и го усвоија и Проектот за поддршка на Регионалната занаетчиска комора – Прилеп.


„Донесовме Одлука со која Општина Прилеп ќе субвенционира 5 метри кубни од сметките за вода, мерка со која наместо досегашните 300, ќе бидат опфатени над 1.000 семејства приматели на постојана парична помош. Исто така, со оглед на тоа што Занаетчиската комора од 2001 година па наваму се соочува со финансиски проблеми, Советот донесе Одлука за прифаќање на нивниот проект за регулирање на дел од обврските кои комората ги има кон Фондот за ПИОМ. Донесовме Одлука за уредување на градежното земјиште на подрачјето од населеното место Волково до населеното место Прилепец, а на денешната седница ја изгласавме и Одлуката за распределба на средства на здруженијата на граѓани и спортски клубови, по распишаниот Јавен повик. Советот на општина Прилеп го формираше и Локалниот совет за превенција, со кој ќе претседава градоначалникот на општина Прилеп“
, изјави Миле Талевски, претседател на Советот на општина Прилеп.

Талески пред медиумите сеуште ништо не истакнува околу топ темите деновиве во градот, а тоа се: реконструкцијата на мовчето на улицата “Трајко Николоски” во вредност од неверојатни 500.000 евра, набавката на 4 автобуси за јавниот градски превоз во вредност од еден милион евра, како и непотизмот кој владее во јавните и државните институции, но и за споменатото од виден член на СДСМ “злосторничко здружение”, кое според него парче правело со градот и партијата.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.