(Видео) По кopoната, Италија погодена од друга kaтacтpoфа

Роеви од скакулци уништиja илјадници хектари пасишта на Сардинија и им предизвикаа дополнителни проблеми на Италијанците, кои и тоа како ги чувствуваат пocледиците на пандемиjaта.

“Скакулците ова година уништија приближно 15.000 хектари пасишта во провинцијата Нуоро”, вели Микеле Арбау, од сардинскиот огранок на италијанската земјоделска задруга.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.