(ВИДЕО) Побрз и од Формула 1: Ова е најбрзиот воз во светот

voz_kina-696x398

Кина веќе две децении забрзано се гради. Облакодери никнуваат на сите страни, а сето ова е пропратено со изградба на модерна патна инфраструктура. На дел од земјата изградени се најмодерните аеродроми, а еден од нив може да се пофали со најбрзиот воз во светот.

Возот во Шангај, кој ги поврзува Интернационалниот аеродром Пудонг со градската подземна железница, заслужено го носи надимакот “молња”. Имено, до сега многу пати имаме слушнато за брзи возови, но ниту еден не бил олку брз, со максимална брзина од 430 километри на час. Со оваа брзина шангајскиот воз е убедливо најбрзиот воз на светот.

Ф.Г.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.