(Видео) Најмистичното место во светот: Се наоѓа на 36 метри под вода, а еве зошто го нарекувале “ЗЛАТНИОТ ГРАД”

Остатоците од прастариот град Дварка во индиските води отвараат многу прашања на кои сеуште нема одговор. “Златниот град” кој е, според најновите истражувања, стар барем 10.000 години, имал развиена инфраструктура и уреден начин на живот.

Меѓу најголемата мистерија на современото време експертите го сместуваат потопениот град во Индија. Населбата од импровизирани градби се наоѓа на 36 метри под вода, а првите сериозни научни истражувања датираат од 1970 година. Од тогаш до денес се развиваат теории за тоа кој го изградил овој град и зошто сега се наоѓа под вода.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.