(Видео) Научниците го истражуваа Источносибирското море и пронајдоа страшно откритие: Вакво нешто никој претходно не видел

Научниците на Томискиот политехнички унивезитет на колегите од другите руски научни центри и универзитети им соопштија дека забележале рекордна емисија на метан во Источносибирското море.

Експертите ја започнале експедицијата во водите источно од Арктикот, а целта била истражување на еден од деловите на Источносибирското море, каде претходно биле откриени гасни фонтани.

Емисијата на гасот не ја забележале само со специјални инструменти, туку и со свои очи виделе како гасот излегува од морските длабочини.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.