(Видео) НАСА ја реши мистеријата на Бермудскиот триаголник: Погледнете ги снимките од сателитот

Бермудскиот триаголник, исто така познат како “Ѓаволckи триаголник”, е регион во Северно Атланскиот океан, каде исчезнуваат голем број на авиони и бродови.

Се припишуваат различни пapaнормални активности или постоење на некакво морско чудовиште, но НАСА можеби пронајде одговор на повеќевековното прашање.

Сателитот на НАСА, Тера Модис, се движи на околу 720 километри над Северниот Атлантик. Сателитот снимил облаци на 240 километри од брегот на Флорида, над Бахамите, кога метеоролозите воочиле нешто друго.

Анализирајќи ги снимките, забележале неколку шестоаголни облаци кои се движат од 32 до 88 километри, а нивната локација е точно над Бермудскиот триаголник.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.