(Видео) Конечно насмевка на лицата на луѓето – дождовите ги ублажија пожapите во Австралија

Интензивните врнежи, проследени со грмежи, ги ублажија денеска пожapите во австралиското источно крајбрежје, што донесе олеснување на уморните пожapникари и фармери кои со години се борат против сушата, но и организаторите на првенствата на тенис во Австрлајија, кои почнуваат следната недела.

Австралија, позната по својата неопрена природа и плажите од септември се бори со пожapите.

Викторија, Нов Јужен Велс и Квинсленд, се држави кои се најтешко погодено во пожapите и cyшите, а сега со задоволство ги дочекаа дождовите, иако пожapникарите предупредуваат дека тие нема да ги изгаснат сите пожapи, но значително ќе допринесат во нивното скротување, пренесува Ројтерс.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.