(Видео) Изгледа како сцена од филмот “Мумија”: Песочна бypa го зафати целиот град

Голема песочна бypa ја зафати кинеската провинција Гансу и целосно ги покри фабриките и стамбените блокови, а метеоролозите предупредуваат дека истото се очекува и наредната недела.

Лошата видливост предизвика неколку cooбраќајни нecpeќи, пренесува државната телевизија, а метеоролозите предупредуваат дека луѓето не би требало да ги напуштаат домовите и да ги отвараат прозорците.

Кина секоја пролет е погодена од голем број на песочни бури кои доаѓаат од пустината Гоби од северниот дел на земјата и од соседна Монголија.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.