ВИДЕО: Воз се движи со 500 км/ч и лебди над шините

voz.jpg-700-620x396

Магнетно – левитацискиот воз, „Маглев“, користи магнети за вагоните да се подигнат над шините и да го елеминира триењетото, па услугата е многу побрза и потивка.

Произведувачите тврдат дека Маглев технологијата многу малку го загадува ваздухот и на патниците им го скратува времето на патување.

Погледнете како изгледа кога воз се движи со 574 км/ч.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.