(Видео) ВЛАДЕТЕЛИ НА НЕБОТО: Рускиот СУ-57 надграден и помоќен од било кога

Не треба да се прифаќа со изненадување фактот дека руското воздухопловство постојано се обидува да изнајде нови начини како да ги вклопи своите најнови ракетни капацитети во своите авиони кои се опремени со најнова технологија. Успешен обид на Русија да интегрира хиперсонични пpoeктили во летала од петта генерација, би имал значителни ефекти во руската проекција на сила.

Не треба да се прифаќа со изненадување фактот дека руското воздухопловство постојано се обидува да изнајде нови начини како да ги вклопи своите најнови ракетни капацитети во своите авиони кои се опремени со најнова технологија. Успешен обид на Русија да интегрира хиперсонични пpoeктили во летала од петта генерација, би имал значителни ефекти во руската проекција на сила.

Претходните неколку месеци, Нешонел интерест ја разгледуваше можноста петтата генерација на руски стелт ловци да се надградат со хиперсонични Кинжел пpoeктили. Руските новински агенции, цитирајќи инсајдерски извор од руската одбранбена индустрија, пред неколку дена известија за успешна интеграција на Кинжал пpoeктили на авион од типот Су-57: „Во согласност со руската Национална програма за вооружување за периодот 2018 – 2027, воени авиони Су 57, треба да бидат опремени со хиперсонични пpoeктили . Авионите ќе добијат пpoeктили со карактеристики слични на Кинжал пpoeктилите, но со помали димензии и ќе бидат сместени внатре во авионот“.

Можноста за интеграција на хиперсонични пpoeктили на СУ-57 беше претходно тестирана и од Борис Обносов, генерален директор на Корпорацијата за тактички пpoeктили (КТРВ): „Во перспектива, секако можеме да очекуваме дека вакво (хиперсонично) opyжјe ќе се употребува во следната деценија. Би требало да бидеме навреме подготвени за СУ-57, вклучително и ваквото хиперсонично opужјe.“

Проектилот Кинжал Kх-47M2 е нуклеарен, хиперсоничен пpoeктил кој беше претставен за прв пат од рускиот претседател Владимир Путин во неговиот говор на почетокот на 2018 година: „Пpoeктилoт патува со хиперсонична брзина, 10 пати поголема од брзината на звукот, има маневарски способности во сите фази на траекторијата на летот, што му овозможува да ги надмине сите постоечки, и дури мислам, и сите идни анти-воздушни и анти-ракетни одбранбени системи, и притоа носејќи нуклeapни и конвенционални бoeви глави на далечина од преку 2000 километри“.

Претходните шпекулации на оваа тема главно се одвиваа околу потешкотиите на сместување Кинжал проектили на авионот Су-57, бидејќи со тоа се намалуват стелт капацитетите на леталото. Руското министерство за одбрана, до затворањето на овој текст, сѐ уште немаше официјална потврда за коментарите на оваа тема, што всушност остава многу отворени прашања во поглед на тоа како е постигнат напредокот во овој многу важен сегмент за руската проекција на воена сила.

Дали изразот „карактеристики слични со оние на Кинжал проектилите“ всушност значи помала варијанта на пpoeктилoт Кинжал Kх-47M2, или пак се однесува на некој друг хиперсоничен пpoeктил кој има слични можности како оние на пpoeктилot Кинжал? Дали помалата димензија ќе значи и намален досег или други технички ограничувања, во споредба со оригиналниот Кинжал, и колку од овие пpoeктили може да се сместат во авионот Су-57? Дали овие проектили слични на пpoeктилот Кинжал ќе ја зголемат видливоста на авионот Су-57 на радарските системи?

Овој најнов развој на настаните може да се гледа и како знак на увереноста на Кремлин за успешното завршување на проектот наречен Су-57, кој самиот во голема мера зависи од производството на новиот мотор Сатурн Изделије 30, кој треба да се вгради во Су-57. Нема индикации околу тоа дали овие помали варијанти на Кинжал пpoeктили ќе бидат компатибилни со остнатите руски борбени авиони, во кои не може да се смести оригиналната верзија на Кинжал пpoeктил.

Не треба да се прифаќа со изненадување фактот дека руското воздухопловство постојано се обидува да изнајде нови начини како да ги вклопи своите најнови ракетни капацитети во своите авиони кои се опремени со најнова технологија. Успешен обид на Русија да интегрира хиперсонични пpoeктили во летала од петта генерација, би имал значителни ефекти во руската проекција на сила.

Сепак, останува да се види колку овие opужјe ќе ја зголемат цената на производство на и така веќе скапиот Су-57. Под претпоставка дека со промени во дизајнот ќе може да се избегне намалувањето на стелт можностите заради употребата на хиперсонични пpoeктили , дали ваквите промени уште повеќе ќе ја зголемат цената на Су-57 уште повеќе?

Кинжал пpoeктили беа за првпат претставени како вoopужување на суперсоничниот ловец МиГ-31к, кој беше дизајниран за да може да носи хиперсонични пpoeктили , и кој всушност беше понова верзија на авионот МиГ-31. На сличен начин, и авионот Ту-22М3 беше модифицирана верзија на основната верзија на Ту-22М, и беше оспособен да носи 4 Кинжал пpoeктили . Важно е да се забележи дека во овие два случаеви, авионите беа модифицирани со цел да можат да носат Кинжал пpoeктили , а во последниов случај, се модификуваат Кинжал пpoeктили , со цел да може да се сместат на авионот Су-57.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.