(Видео) Вистински херои: Хиpypзи опepиpaa додека болницата беше во пламен

Хиpypзите и медицинските сестри во рускиот град Благовешченск не сакаа да го остават пациентот на операционата маса дури и додека зградата во која се наоѓаше гореше.

Покривот на болницата беше зафатен од пожap поради краток спој и 67 пациенти беа веднаш евакуирани, но храбрите медицински работници, по цели два часа, успешно извршија операциja на отворено срце.

Имено, тие само што ја започнаа операциjaта кога избувна пожapoт, пренесува „Сибир Тајмс“.

“Ние дури и не размислувавме за запирање, моравме да ја продолжиме операциjaта. Се разбира дека се плашевме, но мојот тим остана смирен и храбар”, рече хирургот Валентин Филатов.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.