(Видео) Американците бесни на Кина: Го срушија кинескиот шпионски балон над Јужна Каролина

Американската војска собори кинески шпионски балон над Атлантскиот Океан.

Балонот бил соборен од во саботата попладне додека се наоѓал во близина на брегот на Јужна Каролина.

Висок претставник од министерството за одбрана за време на брифингот во четвртокот попладне изјави дека американската влада е „уверена“ дека набљудувачкиот балон е од Народна Република Кина.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.