Величенствена парада во Москва по повод 7 ноември 1941 (ФОТО ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

На Црвениот плоштад во Москва денеска се одржа марш во чест на годишницата на парадата од 7 ноември 1941 година.

Parada koja je održana pre 77 godina, pripremala se u potpunoj tajnosti, a vlast ju je izjednačavala sa najvažnijom operacijom.

Парадата која е одржана пред 77 години, се подготвувала во потполна тајност.

Оваа воена парада била прва за време на Втората светска војна, а голем број единици веднаш после парадата отишле директно на фронтот.

Парадата од 1941 година се одржала во чест на 24-годишнината од Октомвриската револуција, додека траела битката за Москва во Втората светска војна.

Тоа била најкратката парада во историјата и траела само 25 минути. Во неа учествувале повеќе од 28.000 војници, кои потоа отишле на првата линија на фронтот.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.