Варошката црква Св. Димитрија направена од чкорчиња – ремек дело на валандовчанец

Александар Тасев од Валандово има едно интересно хоби – во слободно време си изработува прекрасни макети од македонските православни храмови од чкорчиња.

Најновото дело му е една од најстарите цркви во Прилеп, храмот посветен на Св. Димитрија во населбата Варош.

Секоја му чест за трпеливоста и умешноста. Одличен начин за продуктивно да се искористи слободното време.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.