“Букет од песни” – Oсмомартовски концерт на октетот “Прилеп”

Октетот Прилеп, по повод 8 Март – Денот на жената ќе одржи целовечерен концерт на кој ќе ни дари букет од убави песни.

Октетот Прилеп 24 години ја негува староградската песна и го претставува градот на бројни фестивали. Неодамна на фестивалот Илинденски денови се закити со награда за најдобра интепретација на староградска музика.

Досега има издадено неколку албуми. Работи под покровителство на ЦК„Марко Цепенков“.

Влезoт за концертот е слободен.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.