Бора Чорба му посвети песна на Ивица Дачиќ: Ja испее на концерт пред 60.000 публика (ВИДЕО)

Музичарот, поет и водач на легендарната група „Рибља чорба“, Бора Џорџевиќ, посвети нова песна на шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ.

Чорба песната, како што објасни, ја направил во знак на благодарност што за време на неговиот мандат 14 земји го повлекле признавањето на Косово.

Џорџевиќ истакнува дека ова е голем успех за Србија и на овој начин сакал да му се одолжи на Дачиќ. „Рибља чорба“ песната премиерно ја изведе минатата седмица во Јагодина, пред повеќе од 6 илјадна публика.

Тамам кога ќе помислиш дека ќе падне, а тој одново дошол на власт.

Се знае кој пее зло не мисли, но сепак душманите го притиснаа.

Нема таков човек од Косово кој нешто не му пцуе.

Но сепак најмногу го сака лажниот министер Беџет Пацоли.

Со „Мијацка“ почна кариера, душманите завидуваат па затоа сер*т.

Со пеење не сакаше да стане пееше „Лутка са насловне стране“.

Министерот за надоврешни работи соо пеење го руши признавањето на Косово.

Носете стомак како Ивица Дачиќ, носете стомак како Ивица Дачиќ.

Ниту Дачиќ ни Џорџевиќ не се огласија по овој повод, но Бора Чорба претходно по повод косовскиот проблем истакна дека помеѓу договор и замрзнатиот конфликт поблиска му е втората варијанта.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.