Апел од дијаспората! Се бараат уште 48 часа за пријавување во избирачки список поради виpyсот

“Со оглед на новонастанатата ситуација во врска со COVID19 и затворањето на границите, сметам дека е фер да се продолжи процесот за регистрирање на иселениците за 48 ч. со што ќе им се даде шанса на сите кои планираа да го остварат своето право на глас во Македонија”, пишува Дуковска.

Државната изборна комисија може поради вонредни причини да преземе мерки во овој правец.

Единствена партија која во изборната единица 7 може да добие пратеник е ВМРО-ДПМНЕ поради што тешко е да се очекува дека СДСМ и другите партии ќе се согласат за продолжување на рокот.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.