Австриски лекар сподели добри вести: Два лека помагаат против виpycoт- може да се спасат и 90% од потешките случаи

Австриската влада во борбата против коронавирусот ги стави на располагање новите 22 милиони евра за истражувања, а во Салзбург веќе ги имаат првите успеси во лечењето.

Владата финансира клинички студии за лекови и супстанци против Ковид-19, а примариус др. Рихард Грајл од Салзбург вели дека постојат добри вести, односно дека има два нови лекови.

“Еден лек може да го запре наглото воспалување. Податоците сеуште не се публикувани, но покажуваат дека може да ги намали тешките заболувања и за 90%”, изјави тој за австриските медиуми.

Двата споменати препарати веќе се користени во Кина и сега се тестираат во клиниката во Салзбург.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.