Сиријци на социјалните мрежи: “Ќе ги објави ли Америка и Европа овие фотографии?!” (ФОТО ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

Илјадници Сиријци се собраа вчера на плоштадот Омајд во центарот на Дамаск, како и во градот Алепо, за да изразат поддршка на воените сили на земјата, кои како што тие тврдат, успеале да се спротистават на заедничкиот воздушен напад на Западот.

Вчерашниот собир во живо се пренесуваше на сириските медиуми, пренесе “АП”, а собраните Сирицји мавтаа со државни знамња, славea успех на сиирската војска и извикуваат „Алах, Сирија и само Башар“.

Сириските медиуми, наведуваат дека сириската воздушна одбрана ги пресретнла ракетите, додека Пентагон тврди дека ракети не ни употребиле, наведува америкснака новинска агенција.

Како и да е, Сиријците прославија како да постигнале голема победа, а дел од нив на социјалните мрежи после масовните собири прашаа: “Дали овие фотографии ќе бидат објавени на вестите во Америка, Европа и Австралија”.

Oд фотографиите и видеата во продолжение може да се види дека сирискиот претседател Башар ал Асад ужива огромна поддршка кај населението и за нив тој е вистински херој


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.