(ВИДЕО) Mакедонската химна ги воздигна срцата на патриотите во Прилеп – Прилепчани пееа во чест на Игор Дурловски!

Срцата на стотици прилепчани вечерва чукаа за Македонија, за нејзината унитарност, за зачувување на нејзината посебност и идентитет.

Прилепчани први го кренаа гласот за спас на државното име и во голем број вечерва се собраа во центарот на градот.

Она што беше проследено со најмногу емоции беше интонирањето на државната химна, кое беше посветено на притворениот оперски пејач Игор Дурловски


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.