Oтсега полицajци на велосипеди во Прилеп (Фото)

Од вчера ОВР Прилеп во своето редовно полициско работење ја воведе и велосипедската патрола, составена од униформирани полициски службеници кои ќе извршуваат работни задачи во превентивното полициско работење, но и во делот на одржување на јавниот ред и мир, спречување на вршење кривични дела и прекршоци, како и санкционирање на сторителите.

Вакви патроли веќе функционираат во повеќе градови и евидентни се позитивните ефекти по нивното воведување, велат од МВР.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.