Maкедонска убавина во Германија: Црквата Св. Кирил и Методиј се подготвува за големото отварање (Фото/Видео)

Полека, но сигурно црквата во Дортмунд се спрема за големото свечено отварање. Црквата го носи името на светите браќа Кирил И Методиј, а според фотографиите кои ги објави порталот “Македонци во Германијa”, се работи за прекрасен духовен храм кој го краси шеснаесеткракото македонско сонце.

Повеќе детали за отварањето на овој црковен храм, како и за работата на црковната општина гледајте во интервјуто со Отец Душко:

Извор: “Македонци во Германија”
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.