“BLACK FRIDAY”: Како се движи “онлајн” продажбата во светот

Првата забележана употреба на терминот „црн петок“ не била применета за “шопинг” по “Денот на благодарноста”, туку e поврзана со финансиската криза – поконкретно, падот на американскиот пазар на злато на 24 септември 1869 година. Двајца познати немилосрдни финансиери од Волстрит, Џеј Гулд и Џим Фиск, работеле заедно за да купат колку што можат од златото, надевајќи се дека ќе ја зголемат цената до небо и ќе го продадат за неверојатен профит.

На тој петок заговорот конечно беше разоткриен. Да се доведе пазарод до “слободен пад” и да се банкротираат сите, од богаташите на Вол Стрит до фармерите.

Да, тоа е историјата на “Black Friday”, а денес целта е сосема поразлична.

Како и да е, сега можете да имате целосна слика како се движи продажбата во светот од секунда во секунда. По се изгледа дека Американците воопшто не губат време.

Следете ја онлајн продажбата во светот на следниот ЛИНК.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.