3eмjoтpecoт ја cpaмни со земја историската тврдина стара 2.200 години (Видео)

Историската тврдина Газиантеп е уништена во земјотресот во Турција, објавија медиумите.

Тврдината е изградена пред речиси 2.200 години во времето на императорот Јустинијан, а нејзините градители не се познати. Во тврдината се наоѓа и гробот на Мехмет Газали, една џамија и бања.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.