21 век и уште вака: Оштетен кpcт од цpква во крушевско Пресил, Албанците на пpoтecт, еден вели “кpв ќе се пpoлee” (Видео)

Оштетен e крст во дворот во црква во селото Пресил близу Крушево.

Во СВР Битола, Б.Б.(61) од Битола вчера во 10.50 часот, пријавил дека ноќта на 15/16 август е оштетен крстот во дворот на црквата „Св. Ѓорѓија” во Пресил – пишува во полицискиот билтен со дневни настани на МВР.

Жителите на населеното место Пресил, крушевско протестираа против поставувањето на крстот висок 30 метри во нивното село. Велат дека е провокација, бидејќи, како што додаваат, сите жители во селото се од исламска вероисповед, пренесува ТВ 21.

На социјалните мрежи се појави и видео од протестот на селаните. Дел од нив се смеат, а пред нив стојат полициски службеници, а еден од селаните вели “крв ќе се пролее”…
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.