15 февруари 1903год. – Сведоштво на француски весник за една македонска крвава свадба во гевгелиско

15 февруари 1903 година, Париз
Франција, на денешен ден точно пред 120 години, весникот Le Petit Zournal, дава опис на маскр на православна свадба во Македонија.

Што точно се случило во гевгелиско на овој ден прочитајте во продолжение:
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.