Силен отпор, но Пелистер победи, капитенот Велески меѓу стрелците

Актуелниот бранител на титулата, тимот на Еурофарм Пелистер со победа ја заврши полусезоната, откако на гостувањето во Прилеп потешко од очекуваното триумфираше со 38:33.

Избраниците на Божидар Мојсов се вратија во второто полувреме, во неколку наврати изедначија и им „покажаа заби“ на гостите и до 55 минута се играше во егал. Сепак, поискусната екипа со мини серија го скрши отпорот на домаќинот во финишот и со победа ја затвори годината.

Кај прилепчани се истакнаа: Денис Шабановиќ со 8 погодици, Никола Цветаноски и Давид Трајкоски со по 6, а еден помалку од нив постигна Владан Кастратович.

За гостите од Битола Павле Петровиќ постигна дури 10 погодици, а Петар Атанасијевиќ 7 пати го наоѓаше патот до мрежата на прилепчани.

Со еден гол од контра во листата на стрелци се запиша и капитенот Велески.

Управата на клубот на чело со Претседателот Мариноски има доволно време да размисли како ќе продолжат во плеј-аут разигрувањето, бидејќи од досегашните настапи на клубот нема некој што е задоволен во градот.