Јовчески на традиционално Ашуре во Канатларци (Фото)

Градоначалникот на општина Прилеп, Борче Јовчески денеска во Канатларци беше гостин на традиционално Ашуре.

-Ашурето се нарекува и јадење на љубовта и хуманоста, се споделува со соседите, пријателите и роднините.

Соживотот и заедничкото негување на традиционалните вредности претставува вистински пример за меѓуетничко почитување – напиша Јовчески на ФБ.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.