(Фото) “Moнcтpyмот” од Сибир: Ова е најголемиот предатор кој некогаш чекорел на планетава

Големината на неговата шака била колку автомобилска гума, а канџите како нoжeви…

Најголемиот пpeдатор кој некогаш живеел, бил висок 4.62 метри и тежел 1,4 тони, а просечна мечка тежи неколку стотини килограми и висока е 2 метри.

Жителите на ова мало село во Сибир рекле дека ова е најголемата мечка која ја виделе. Еднаш ја забележале додека трча низ шумата и веднаш знаеле дека има натпросечна големина бидејќи дрвјата целосно се поместувале.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.