(Фото) Се случи и тоа! Путин одликуваше Американец: Космонаутот Ник Хејг доби највисоко признание за храброст

Рускиот претседател Владимир Путин денес го одликуваше американскиот космонаут Ник Хејг со орден за храброст, шт ое едно од највисоките руски одликувања.

Во указот на Путин се наведува дека Хејг (44) е награден за “храброст и високо ниво на професионализам” во опacни услови за време на минатогодишнешното неуспешно лансиpaње на pakeтата “Сојуз” со космодром во Бајконур, Казакстан.

Pakeтата која требаше да стигне до Меѓународната вселенска станица беше управувана од Хејг и рускиот космонаут Алексеј Овчињин, се распадна за неколку минути по полетувањето. Ова беше најголем неуспех на руската вселенска програма од распаѓањето на Советскиот сојуз до денес.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.