(Фото) Прилеп има вистински херои подготвени да спаcyвaaт животи

Членовите на спелеолошкиот клуб “Златоврв” од Прилеп се вистински херои кои својата подготвеност ја покажаа преку уште една вежба.

За разлика од претходно кога од “Златоврв” извршија спасувачка акција на 13-катницата во центарот на градот, овојпат вежбата се одвиваше во месноста Шаторов камен, а целта беше да се спаси дете кое паднало во провалија.

Со ова од “Златоврв” уште еднаш покажаа дека локалните власти треба час поскоро да помогнат клубот да прерасне во прва спасувачка служба во Прилеп.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.