(Фото) Прилепчани yлoвија капиталец во водите на Црна Река

Јане Станкоски Џерио и Златко Мицески Лацо, од водите на Црна Река кај месноста Самови лаки, уловија капиталец крап од 17 килограми.

Ставањето во функција на пречистителната станица го врати животот во Црна Река, а со тоа се вратија и ваквите капиталци кои инаку ретко се гледаа.

Станкоски и Мицески за овој улов користеле гермина орса daiwa saltiga 55 и плетеница конец.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.